sword

Magic: the Gathering

MTG je karetní hra s fantasy námětem; na rozdíl od typických karetních her, jež se většinou hrají s předem daným balíčkem karet, existují tisíce různých MTG karet, které si hráči kupují a staví z nich své balíčky. Každý hráč si tedy vymyslí svou herní strategii, pro kterou si nakoupí karty, se kterými hraje; neznají-li se soupeři, typicky nevědí, co proti nim ten druhý může zahrát, ergo znalost všech karet i nejrůznějších strategií poskytuje hráči výhodu.

Standardně je MTG hrou pro dva hráče, kteří začínají s dvaceti životy a balíčkem minimálně šedesáti karet; tito hráči se střídají ve hře po takzvaných kolech (kolo se skládá z mnoha fází, například líznutí karty, sesílání kouzel a nestvůr, útočení) a jejich cílem je pomocí kouzel či nestvůr snížit životy svého oponenta na nulu, nebo jej dostat do situace, kdy si musí líznout kartu z balíčku, ale už tam žádná není, případně jej otrávit deseti dávkami jedu (otrávení přišlo jako novinka, původně nic takového nebylo). Existují i různá herní rozšíření (jak oficiální, tak různá hráčská alternativní pravidla), která upravují hru pro větší počet hráčů (až na prakticky neomezený), stanovují mezi nimi různé herní vztahy (spojenci, nepřátelé a podobně), mění jejich počty životů a další pravidla.

Ve hře Magic: the Gathering existuje pět magických škol: život (bílá), řád (modrá), smrt (černá), chaos (červená) a příroda (zelená), které tvoři dohromady pětiúhelník (pentagram), ve kterém má každá barva dvě přátelské (sousední) a dvě nepřátelské (protější); toto rozdělení magie do pěti škol velmi výrazně ovlivňuje hru, zejména pak tvorbu hráčských strategií a sestavování balíčků (ty bývají typicky jednobarevné až dvoubarevné, neboť hraní příliš mnoha magických škol naráz s sebou přináší značné komplikace).

MTG se stala hned od svého vydání roku 1993 americkou firmou Wizards of the Coast velmi úspěšnou, rozšířila se do celého světa (byla přeložena též do korejštiny, čínštiny, japonštiny, ruštiny, francouzštiny, italštiny, španělštiny, portugalštiny a němčiny); dnes existuje mnoho profesionálních hráčů MTG, kteří cestují po celém světě a živí se hraním turnajů o velké peníze (včetně mistrovství jednotlivých zemí a následně i světa).


Magic: the Gathering byla první fantasy hra, kterou jsem kdy hrál a skrze kterou jsem se vůbec se světem S&F seznámil. Krom hraní samotného mi velmi učaroval neuvěřitelně propracovaný příběh ke hře obsahující mnoho extrémně autentických a zajímavých postav; jednou z nich byl mimo jiné i mág Urza, podle kterého vznikla má přezdívka.