sword

Fantager

Fantager je poměrně zvláštní MMOG (massive multiplayer online game), která je z fantasy světa, ve kterém probíhají souboje gladiátorů v arénách; gladiátoři mohou zastávat tři role: mág, bojovník a lučištník. Hráči jsou pak majiteli arén a týmů, do kterých si najímají gladiátory, pomocný personál a především tvoří strategii zápasů. Fantager je o něco mladší hra než Red Dragon a pochází od téhož tvůrce, což skoro nikdo neví (ačkoliv je na obou hrách patrný jeho rukopis a v jistém smyslu i genialita); podobně jako Red Dragon, ani Fantager nemá grafické rozhraní (respektive toto je pro obě hry ve stádiu dlouholetého neukončeného vývoje). I na vývoji Fantageru jsem se do jisté míry podílel (i když mnohem menší měrou než v případě RD).

Hra se časově odehrává v sezónách, z nichž každá trvá šestnáct týdnů; podobně jako věky Red Dragonu, sezóna má svého vítěze (respektive je jich více: vítěz poháru, světového poháru a první ligy každého království), avšak je zde jeden výrazný rozdíl: konec sezóny na Fantageru neznamená zrušení všech týmů, nekoná se žádný restart, hra pokračuje dále, což z ní dělá skutečně dlouhodobou záležitost (hrát lze dlouhá léta). Nespornou výhodou Fantageru je i to, že nemá-li člověk čas, nic se nestane, pokud se po nějakou delší dobu nepřihlásí, nebo bude-li hrát jen minimálně, což není u MMOG her zdaleka samozřejmostí; nevýhodou je naopak to, že Fantager nepatří k hrám, na kterých by bylo pořád co dělat.


Fantager jsem začal hrát kolem roku 2004 a po šesti letech hry se mi podařilo probojovat se do první ligy (tedy mezi nejlepších osm týmů z 680 v království Bohemia); záhy poté však vyhořel server Fantageru a nebylo jej kde provozovat. Znovu začal fungovat pár let poté, avšak znovu od úplného začátku, což je sice dle mého názoru škoda, nicméně vzhledem k časové nenáročnosti hry jsem se rozhodl ve svém působení ve Fantageru pokračovat.

Mou oblíbenou rasou na Fantageru jsou –podobně jako na počátku Red Draognu– džini, neboť tito jsou v obou hrách rasou nejmagičtější; a stejně jako prakticky ve všech ostatních hrách je i zde má strategie založena na magii. Ačkoliv jsem v původním Fantageru krom džinů najímal do svého týmu pouze lidi a enty, tentokrát zkouším štěstí ještě navíc s trpaslíky (spíše než kvůli tomu, že by to bylo nějak zvlášť výhodné, je tento fakt zapříčiněn prostě tím, jak moc jsem si tuto rasu ve fantasy obecně oblíbil).