sword

Minecraft

Ačkoliv Minecraft obsahuje určité fantasy (magii, draka, nemrtvé, alchymii a podobně) a sci-fi (redstone „elektrický“ náboj) prvky, nejedná se o typickou S&F hru; Minecraft je sandbox, obsahuje pseudonáhodně generovaný svět ve tvaru kvádru (64,000,000 x 64,000,000 x 256 metrů) složený z mnoha krylí 1x1x1 metr (těch je ve hře přibližně 2,5 * 10^23) nejrůznějších typů (například sníh, kámen, voda, písek, láva, hlína, různé rudy, dřevo a podobně), se kterými může hráč různě manipulovat, přetvářet je a umisťovat, jak je mu libo. Grafika hry odpovídá přibližně roku 1990, avšak jedná se o záměr autorů; celý svět je tak nějak „čtverečkovaný“. Hra má i navzdory své grafické podobě neuvěřitelné nároky na výkon; je ostatně psaná v Javě. Minecraft je původně hra pro jednoho hráče, nicméně velmi záhy bylo umožněno provozovat servery pro mnoho hráčů, čímž se z Minecraftu stala vlastně MMOG (massive multiplayer online game).

Krom toho, že hráč může přemisťovat drtivou většinu základních typů kostek, umožňuje hra vykonávat ještě mnoho dalších akcí: hráč může tvořit nejrůznější předměty, bojovat s nestvůrami, pěstovat stromy, rostliny a chovat zvířata, stavět koleje a vlaky z důlních vozíků, nebo tvořit redstonové obvody (ty simulují něco jako elektrické obvody a lze z nich stavět skutečně mnoho pozoruhodných výtvorů, jeden z hráčů dokonce zhotovil fungující sálový počítač ze základních součástek). Pomocí některých předmětů lze otevírat brány do jiných dimenzí a objevovat další paralelní světy Minecraftu (například něco jako peklo plné lávy a ohně, případně měsíční krajinu, ve které mimochodem sídlí drak).

Všechny tyto možnosti, které hra nabízí, využívají hráči různým způsobem. Někteří tvoří obrovské monumenty a sochy, jiní budují domy a města, další „programují“ pomocí redstone (přičemž tato činnost nemá opravdu od programování daleko; v podstatě se hráč může vrátit do doby, kdy se programovalo propojováním drátů), někteří prozkoumávají svět, vyrábějí pasti na různá monstra, staví farmy (na zvířata i rostliny), případně výše uvedené činnosti kombinují (lze například stavět automatizované farmy pomocí redstone). Někteří hráči se dokonce baví i souboji jeden proti druhému. Hra navíc obsahuje mnoho různých modifikací, které může každý provozovatel serveru nainstalovat; jejich využití dává hráčům bezpočet dalších činností, které mohou ve hře vykonávat.

Minecraft je dle mého názoru jako stvořený pro hraní ve více lidech, kteří se mohou vzájemně inspirovat, spolupracovat, vytvářet společná díla a pomáhat si; hra mimochodem rozvíjí kombinační schopnosti, kreativitu, tvůrčího ducha a trpělivost, proto ji osobně považuji za vhodnou pro hraní s dětmi.


Sám hraji Minecraft na serveru, jenž jsem založil původně pro hraní s rodinou, avšak časem se připojilo i několik přátel, někteří spolužáci mých dětí a podobně; jsem si naprosto jist, že single player Minecraft by mě zdaleka tolik nebavil. Na tomto společném světě budujeme nejrůznější stavby, zařízení, tratě pro důlní vozíky a sochy; já osobně nejraději své výtvory inspiruji v minulosti odehranými hrami Dračího doupěte.

Nějaké obrázky z našeho světa si můžete prohlédnout zde (načítání může trvat dlouho).