sword

Travian

Travian je německá MMOG (massively multiplayer online game) z roku 2004, která se během několika let stala velmi úspěšnou v mnoha zemích včetně ČR; hra je zasazena do prostředí antiky, kde mohou hráči hrát za jeden ze tří národů: římané (univerzální), germáni (zaměření na útok) a galové (nejlepší obránci). Na rozdíl od Red Dragonu či Fantageru se hraje Travian v reálném čase; jedná se sice o strategii, ale nikoliv tahovou, takže krom vlastních schopností hráče závisí velmi i na tom, kolik času (a v jakých všech částech dne) je dotyčný ochoten sedět u počítače a hrát.

Každý hráč začíná s jednou vesnicí umístěnou kdesi na obrovské mapě (čtverec složený z 641601 malých čtverečků); tuto vesnici staví, rozvíjí, buduje a cvičí v ní vojáky, které následně používá k dobývání dalších vesnic, případně zakládání zbrusu nových. V okolí každé vesnice se nachází nějaké nerostné suroviny, které může hráč těžit a následně využívat k dalšímu rozvoji a budování silnější armády. Se surovinami mohou též hráči mezi sebou obchodovat (a samozřejmě si je i posílat mezi vlastními vesnicemi).

Cílem hry je postavit takzvaný Div světa, což je speciální budova, jejíž dostavění ukončuje celý herní svět výhrou stavitele. Realizace tohoto cíle zdaleka není snadná, vyžaduje silnou kooperaci mezi staviteli; Div světa stojí obrovské množství surovin a stavitelé se ještě navíc musejí být schopni bránit před útoky ostatních.

Největší nevýhodu Travianu spatřuji jednak v tom, že se jedná o hru reálného času, takže je možné získat výhodu nad ostatními hráči přihlašováním se do hry a podnikání vojenských operací v čase, kdy se oni ke hře nedostanou. Za další nevýhodu považuji též fakt, že ve chvíli, kdy hráč kontroluje velký počet vesnic, vyžaduje hra extrémně mnoho hráčova času (několik hodin denně), jinak je snadným cílem pro příležitostné útočníky.